KPSS Tercihlerinde Avantajlı Belgeler Ve Sertifikalar

KPSS Tercihlerinde Avantajlı Belgeler Ve SertifikalarÖlçme Seçme ve Yerleştirme Merkezlerince KPSS sınavına girmiş adaylar tercihler açıklanmadan önce yapmanız gereken çok önemli hususlar.


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezlerince KPSS sınavına girmiş adaylar tercihler açıklanmadan önce yapmanız gereken çok önemli hususlar.

KPSS’ ye girmiş adaylar önümüzdeki günlerde tercihlerin açıklanması beklenmekte, bu tercihler kadro pozisyonlarına göre kurumlar farklı farklı belgeler istemekte.

KPSS Kamu personeli seçme  sınavından sonra bilindiği üzere adaylar tercih işlemlerini beklemekteler. Ancak Memur alacak Kamu Kurum ve Kuruluşları bir birinden farklı olarak belgeler istemekteler bu belgeler ise tercihler açıklandıktan sonra atama sürecine girileceğinden dolayı, yetiştirilememektedir. Bunların başında  Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı Halk Eğitim Merkezlerince verilen sertifikalardır.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaların başında ehliyet gelmekte : Genellikle Bakanlık Merkez teşkilatlarında ehliyetli ve tecrübe sahibi şoför kadrosuna alınacak aday C – D – E sürücü belgesine sahip olanlar B sınıfı sürücü sınıfı ehliyetine sahip olandan daha şanslı denile bilir.

Dışişleri Bakanlığı Bünyesinde Yabancı dil sertifikası : Temelde eğitime başlayan yani ortaöğretim yabancı dil eğitimi yaparak üniversitelerden yabancı dil sertifikası alan aday yabancı dil sınavına katılmış ve belgesi ile başvurduğu zaman atama şansını artırmakta.

Tüm Kurumlar için Bilgisayar Sertifikası : Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı olmak kaydı ile bilgisayar sertifikası olan adaylar bir çok tercih kılavuzunda kendine yer bulacaktır. Bunun yanı sıra üniversitelerde bilgisayar dersi görmüş ve transkrip belgesini ispatlayanlar için sertifikaya gerek duyulmamaktadır. Açık öğretimde görülen AÖL ve AÖF’ te bilgisayar dersleri için sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Bünyesi Sertifikası : Meslek okullarından mezun olan ve bonservisi olan adaylar sertifikaya gerek duyulmamakta. Ancak aşçı kadrosuna atanacaklarda daha önce çalışmış olduğu kuruluşlardan, özel teşebbüslerden bonservis belgesini sunmaları gerekmekte. Örnek verecek olursak otel, fabrika, resturant, turizm otelcilik, lokanta, büyük iş sahalarında aşçılık yapmış ve bunun yanı sırı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı aşçılık sertifikaya sahip adaylar daha şanslı durum da olacaklar.

Bu örneklemelerin dışında adayların ellerinde sayamadığımız her ne kadar belge varsa tercihlerde ve atamalarda diğer adaylara oranla atanma oranları bir nevi daha yüksek olacaktır.
Etiket