Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır?
aşure nasıl yapılır oktay usta video,15 kişilik aşure nasıl yapılır,aşure nasıl yapılır portakal ağacı,kolay aşure nasıl yapılır,aşure nasıl yapılır youtube,aşure nasıl yapılır ardanın mutfağı,asure tarifi emine beder,aşure nasıl yapılır ümit usta

Aşure, Aşure Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılır, Aşure Tarifleri, Aşure Youtube, Aşure Video, Aşure Yapmak,
Aşure Nasıl Yapılır


Aşure için malzemeler;

2 su bardağı buğday ,
2 su bardağı kuru kayısı,
15 adet kuru incir,
Yarım su bardağı süt.
1 su bardağı kuru fasulye,
1 su bardağı nohut,
Yarım çay bardağı kuş üzümü,
2 adet portakalın kabuğu (rendelenmiş),
3.5 su bardağı toz şeker

Aşure'nin Yapılışı;

1 gece öncesinden ısladığımız buğdayı ve kuru fasulyeyi daha sonra, nohudun içine tuz ilave ederek sıcak suda ıslayalım. Tekrardan nohudun suyunu değiştirip 1 saat daha haşlayalım.Kuru fasulyenin suyunu değiştirerek 15 dakika daha kaynatalım, bu zamanda nohutları da ayrı tencere kaynatma işlemine devam edelim.Bu aşamada artık incirleri doğrayıp suda haşlayarak suyunu süzelim. Bu işlemi kuş üzümü ve kayısılar içinde gerçekleştiriyoruz. Kayısıların suyunu atmıyoruz. Daha sonra Buğdayımızı bol su ile yıkayıp süzüyoruz.

Aşure İçin Malzemeler
Bu aşamadan sonra haşlamış olduğumuz nohudu,buğdayı ve kuru fasulyeyi aynı tencereye koyduktan sonra içine 8 su bardağı su ilave ediyoruz.Daha sonra toz şekerimizi de ilave edip kaynatma işlemine devam ediyoruz. Daha sonra bu karışıma suyuyla birlikte olmak şartıyla kayısıları ilave ediyoruz. 50 dakikalık bir kaynatma işlemi olduğunda sütü,portakal kabuğu rendesini ve incirleri içine koyup karıştırıyoruz. Kaynama süremiz 1 saat olduktan sonra aşuremiz tamamlanmış oluyor.

Etiket